Operacja żylaków kończyn dolnych

MEDserwis.pl >Operacja żylaków kończyn dolnych

Operacja żylaków kończyn dolnych

Od zaawansowania choroby zależy wybór metody leczenia. Gdy mamy do czynienia z zagrożeniem pojawienia się żylaków, lekarz zaleca działanie profilaktyczne i leki zwiększające napięcie żył, poprawiające krążenie czy uszczelniające śródbłonek naczyń. Profilaktyką będzie też pozbycie się nadwagi, unikanie długotrwałego stania i siedzenia, noszenia rajstop czy pończoch przeciwżylakowych o zmiennym ucisku.
Aby skutecznie pozbyć się już powstałych żylaków, stosuje się najczęściej leczenie chirurgiczne albo zabiegi nastrzykiwań.
Operacja chirirgiczna polegająca na usunięciu niewydolnej żyły, jest wciąż uważana za metodę najszybciej rozwiązującą problem, a często wręcz jedyną z możliwych np.: w przypadku niewydolności najwyżej położonych zastawek w obrębie głównych żył powierzchniowych - odpiszczelowej lub odstrzałowej.
Operacja żylaków kończyn dolnych nie jest uciążliwa i może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia przewodowego i miejscowego. Zabieg polega na wykonaniu dwóch cięć - jednego w pachwinie lub pod kolanem, drugiego nad kostką, a następnie, po wprowadzeniu sondy, na wyciągnięciu żyły.
Pacjent już po dwóch godzinach od operacji może wrócić do domu. W miejscach usunięcia żył pojawiają się krwiaki, które powinny zniknąć w ciągu dwóch miesięcy.
Najważniejsze przeciwwskazania do leczenia operacyjnego:
- to występujący czynny proces zakrzepowy żył głębokich oraz ich niedrożność,
- nie wykonuje się też operacji w okresie ciąży,
- w czasie ostrych chorób infekcyjnych,
- u osób ze skazą krwotoczną czy ze znacznym niedokrwieniem kończyn dolnych.
Jeśli zmianom nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych pni żylnych w kończynach dolnych, można pozbyć się uciążliwego żylaka przy pomocy skleroterapii kompresyjnej.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu do światła żylaków podrażniających ścianki naczynia żylnego. Wytwarzają się włókna firynowe, które doprowadzają do zrośnięcia światła żyły. Żylak zmienia się we włóknisty postronek, zostaje wyłączony z układu żylnego i z czasem zostaje wchłonięty, w przypadku niewielkich żyłek - w całości.
Po zakończeniu zabiegu, który trwa 10 - 30 minut, konieczne jest założenie opatrunku uciskowego i utrzymanie go na nodze, ściśle według zaleceń lekarza (od 4 do 8 dni). Wstrzyknięcia są bezbolesne, zabieg składa się z kilku do kilkunastu wstrzyknięć. Na tej samej nodze likwidowanie kolejnych żylaków można rozpocząć po upływie 7 - 10 dni. Nastrzykiwanie uważane jest za zabieg mało uciążliwy i bezpieczny. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza: odpowiednia porcja spacerów, noszenie opatrunku, unikanie długiego stania i siedzenia, czynny tryb życia.
Skleroterapia, do niedawna stosowana w Polsce niezwykle rzadko, dziś coraz powszechniejsza, jest wreszcie sposobem na pozbycie się pajączków na nogach, czyli defektu kosmetycznego polegającego na najdrobniejszych splotów żylnych znajdujących się tuż pod skórą i przybierających kształt sieci pajęczych. Ta dolegliwość traktowana raczej w kategoriach kosmetycznych uprzykrza życie wielu kobietom.
lek.med. Jarosław Borzęcki

Operacja żylaków

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl